Pałac NieznanicePałac Nieznanice

Historia

Majątek w Nieznanicach ma swoją historię. Pierwsze wzmianki o Nieznanicach pochodzą z XVI wieku. Posiadłość przechodziła przez ręce wielu rodzin, aż w drugiej połowie XIX wieku odziedziczył ją Leon Wuensche - Polak niemieckiego pochodzenia. Jego syn Aureliusz zbudował w okresie I wojny światowej swoją nową siedzibę - modernistyczną budowę z elementami pseudo renesansowymi. Rodzina Wuensche dobrze gospodarowała na tej ziemi, hodując głównie nasiona buraka pastewnego. Była wysoko ceniona przez okoliczną ludność, szczególnie za pomoc partyzantom w okresie wojennym. 

Historia Pałacu Nieznanice

W 1946 roku w wyniku reformy rolnej majątek ten przejął skarb Państwa. Utworzono tu gospodarstwo rolne, które z czasem przekształciło się w firmę "Hodowla Roślin Nieznanice" sp. z o.o. W budynku pałacowym mieściła się siedziba firmy, przedszkole, stołówka i świetlica z pierwszym telewizorem w okolicach. 

W 1989 roku w związku z planowanymi niezbędnymi pracami remontowymi - konserwator zabytków wpisał całą nieruchomość do rejestru zabytków województwa częstochowskiego

Po wydzieleniu działki 3,5 ha z budynkiem pałacowym i zabytkowym parkiem w 1997 roku nowymi właścicielami zostało małżeństwo polsko-francuskie Elżbieta Lubert i Gerard Weydmann, które przybywając z południa Francji osiedliło się w Nieznanicach. Wkrótce powstał projekt gruntownego remontu budynku, uporządkowania parku i zaadaptowania całości na działalność turystyczną i gastronomiczną. 

Rodzina Wuensche, rok 1920

Biorąc pod uwagę ogrom przedsięwzięcia, podzielono plan na dwa etapy - część parterowa przeznaczona na restaurację została inaugurowana w czerwcu 1998 roku, a pokoje gościnne były oddawane stopniowo do użytku do końca 2000 roku. Dalszym etapem była renowacja elewacji pałacu, a także całkowite uporządkowanie otaczającej przestrzeni. 

Obecnie Pałac Nieznanice funkcjonuje w pełni, przyjmując klientów indywidualnych każdego dnia, oraz firmowe grupy szkoleniowe, które doceniają nie tylko urok miejsca, a także wysoką jakość oferowanych usług.